گفتگو آنا با عضو هیأت علمی واحد یزد و مجری طرح پژوهش برتر استان

دکتر امید جوهرچی «ایمان به خداوند و توکل به او و اعتماد به نفس کلید رسیدن به همه موفقیت هاست.»


عضو هیأت علمی دانشکده گیاهپزشکی است و جزو باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی یزد، تلاشگر و خستگی ناپذیر و در یک کلام پژوهشگر به معنای واقعی کلمه، خودش می گوید در دوران ریاست دکتر معصومه طباطبایی و معاونت دکترنوید نصیری زاده مزه تحقیقات و اثر بخشی تحقیق را چشیده هر چند این چشیدن و خرسندی از به بار نشستن نتیجه تحقیقاتش مزد زحمات و سخت کوشی اوست. طرح تولید پروش کنه شکارگر و بومی سازی آفت کش های طبیعی دکتر امید جوهر چی عضو هیأت علمی دانشکده گیاهپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی یزد، طرح برتر پژوهشی استان در رقابت با سایر دانشگاهها شد.
در مورد طرح تولید انبوه عوامل بیولوژیک گفت:

«طرح تولید انبوه عوامل بیولوژیک (کنه های شکارگر) و بومی سازی این فن آوری در میهن اسلامی در آذر ماه سال ۱۳۹۵ با حمایت های ویژه مسئولان دانشگاه به ویژه دکتر نصیری زاده معاون پژوهشی واحد یزد و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) برای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برای نخستین بار در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد اجرایی شد.»
آقای دکتر جوهرچی هدف شما از اجرای این طرح چه بود؟
«هدف از اجرای این طرح در گام نخست کاهش مصرف سموم و جایگزینی آن با این عوامل بیولوژیک بود، همانطور که می دانید استان یزد با ۱۳۲۰ هکتار گلخانه در تولید محصولات گلخانه ای بسیار در کشور پیشرو است. از سویی دیگر کنترل آفات گلخانه ای با مصرف سموم شیمایی که بسیاری از آنها متاسفانه بدون رعایت دوره کارنس انجام می شود، تهدید بسیار بزرگی برای سلامتی جامعه است، مخصوصا برای تولیداتی که خاصیت تازه خوری دارند مانند صیفی جات؛ در نتیجه با جایگزین کردن این عوامل برای کنترل آفات گلخانه ای توانستیم گامی هر چند کوچک در کاهش مصرف سموم کشاورزی در کشور بر داریم که البته این امر با توجه به حمایتهای بیش از پیش مسئولان نوید آینده ای روشن تر را میدهد. »
آیا نگاهی به صادرات این آفت کش به کشورهای دیگر دارید؟ و آیا اصلاً دانشگاه توانایی این کار را دارد؟
«قطعاً، هدف بعدی از اجرای این طرح قطع واردات این عوامل از سایر کشورها بود. خوشبختانه به یاری خداوند و حمایت ویژه مسئولان دانشگاه به این هدف نیز در حال حاضر رسیده ایم و در حال حاضر به دنبال جذب بازارهای خارجی و صادرات این محصولات و عوامل بیولوژیک به کشورهای همسایه هستیم زیرا همانطور که مطلعید دارید قیمت این محصولات یک پنجم مشابه خارجی ولی با کارایی به مراتب بیشتر است که باعث شده است بسیاری از کشورها تمایل ویژه ای جهت بهره مندی از این محصول نشان دهند.»
در خبرها داشتیم که دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد برای نخستین بار مجوز کلینک گیاهپزشکی را در استان گرفته است. این کلینیک چه کمکی می تواند به صنعت کشاورزی استان و حتی کشور داشته باشد؟
داشتن یک کلینیک گیاهپزشکی در دانشگاه جزو برند و افتخارات دانشگاه محسوب می شود و این امر به همت مسئولان دانشگاه و خوب معرفی کردن امکانات و تجهیزات و اعضای هیأت علمی دانشگاه رقم خورد و همانطور که قبلاً گفتم استان یزد با داشتن سطح زیر کشت بالای محصولات به صورت گلخانه ای نیاز به چنین مرکزهایی دارد که امیدوارم نه تنها بتوانیم گام ثمر بخش برای صنعت کشاورزی استان برداریم بلکه بتوانیم گره ای از مشکلات کشاورزی کشور برداریم و قطعا در آینده خبرهای خوشی از این مرکز خواهید شنید»

IMG 7461 Copy

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 آذر 1396 ساعت 11:33
روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

insta            Telegram            Telegram