رکن اصلی درمان تمام بیماریهای گوارشی تغییر در سبک زندگی است .

فوق تخصص بیماریهای گوارشی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار آنا

دکتر محمد حسین آنتیک چی فوق تخصص بیماریهای گوارشی، کبد و صفرا گفت:«بیماریهای گوارش رابطه مستقیم با نوع غذا و ترتیب غذا خوردن دارند.»

با هدف پربارتر کردن نخستین همایش ملی سبک زندگی و سلامت خبرنگاران خبرگزاری آنا خانمها مهلا فلاح و فاطمه منتظر فرج که هر دو از دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی یزد هستند مصاحبه ای با دکتر محمد حسین آنتیک چی فوق تخصص بیماریهای گوارش کبد و صفرا انجام داده اند که در زیر می خوانیم.
۱- از نظر شما مفهوم سبک زندگی سالم چیست؟
در رشته گوارش یکی از عوامل موثر تغذیه و نوع غذاها هستند، که این غذاها تاثیر پذیری مستقیم بر روی گوارش دارند و در قدیم یا در طب سنتی تحت عنوان غذاهای گرم یا غذاهای سرد شناخته می شده و تقسیم بندی می شدند و در علم نوین و جدید این تاثیرپذیری تحت عنوان حساسیت های غذایی تعریف می شود. در کنار اینها عدم تحمل مواد غذایی هم در این قالب ها گنجانده می شود. بنابراین نوع غذایی که می خوریم از عوامل محیطی موثر به حساب می آید. از غذاها که بگذریم دومین عامل تاثیرگذار محیطی طریقه غذا خوردن است که می تواند به صورت ساعت های منظم غذا خوردن یا به صورت تند و آهسته غذا خوردن باشد . افرادی که تندتر غذا می خورند تاثیر گذاری محیطی بیشتری به دستگاه گوارش خود دارند بنابراین بیماریهای گوارشی در این افراد به شکلهای گوناگونی خود را نشان می دهند. سومین مقوله نوع غذا می باشد. بعضی از غذاها تاثیر پذیری زیادی روی سلول های دستگاه گوارش دارند مثلا از قدیم تا الان ثابت شده است سرطان هایی همچون سرطان معده با غذاهای پرنمک در ارتباط است. همان طور که می‌بینیم عوامل محیطی در مقوله‌های متعدد مثل نوع غذا، طریقه غذا خوردن، ترتیب غذا خوردن بیان می شوند. از تمام این موارد برداشت کلی می‌شود که برای یک زندگی سالم باید سبک غذای خوب را اعمال کنیم
۲- در بیماری ها ۳ مرحله داریم. اول پیشگیری از ابتلا به بیماری دوم بهبودی سریع در اثر ابتلا به بیماری و سوم بعد از بهبودی کامل. چه اقداماتی را انجام بدهیم که بیماری عود پیدا نکند و در این سه مرحله سبک زندگی ما چگونه می تواند تصحیح شود؟
پیشگیری همیشه نسبت به درمان مقدم تر است. تا فردی به بیماری مبتلا نشده به ‌راحتی می‌تواند پیشگیری از ابتلا به بیماری را انجام دهد چه در بیماریهایی که ممکن است تهدید کننده و خطرناک باشند و یا در بیماری هایی که خوش خیم باشند. بنابراین از نظر من درمورد تمام بیماری‌های مرتبط با دستگاه گوارش اولین مورد تغییر در سبک زندگی و دوری از عوامل محیطی که می‌توانند منجر به پیدا شدن بیماری ها شوند هست و اگر بیماری ایجاد شود نقش سبک زندگی باز هم تاثیرگذار خواهد بود و در ادامه درمان بسیار موثر است. به عنوان مثال در بیماری های گوارشی، پرهیز از بعضی مواد غذایی به دلیل کمبود ارزش ماده غذایی و یا عدم توانایی بدن در هضم و تجزیه آن ماده غذایی موثر است؛ مثلا فردی که مشکل روده ای دارد باید از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنند و یا فردی که دارای مشکل معده است مانند زخم معده تغییر در سبک زندگی فرد بدین شکل است که غذاهای چرب و سنگین را تا مدتی کمتر مصرف کنند، چرا که دیر هضم بودن این غذاها تماس اسید معده را با زخم بیشتر می کند و ممکن است در بهبود بیماری و کیفیت سیر بیماری تاثیر گذار باشد.
همین طور که می بینیم عوامل محیطی و تغییر در روش و سبک زندگی هم در پیشگیری و هم در درمان و پس از آن در جلوگیری از بروز بیماری موثر خواهد بود که در هر مرحله ممکن است نقش متفاوتی را داشته باشد و حتی در افرادی که دچار بیماری شوند و تجربه تلخ آن را دارند در قسمت سوم ( جلوگیری از بروز مجدد) موثر تر نسبت به افرادی که مبتلا به بیماری نشدند.
3- به عنوان پزشک متخصص گوارش ، تا چه اندازه به تصحیح سبک زندگی اعتقاد دارید؟
از هر 100بیمار گوارشی که به من مراجعه می‌کنند 90 درصد این افراد سبک غذای درستی را ندارند و حتی اگر از آنها سوال شود به این نتیجه می‌رسیم که زمان غذا خوردن و سبک غذا خوردن نامرتب به صورت تند تند و با عجله، حتی در حین کار یا در جلو تلویزیون و حتی حین رانندگی می باشد. اولین قدم در بیماری های گوارشی تصحیح در روش غذا خوردن و زندگی کردن می باشد.
سه نوع بیماری شایع گوارشی داریم: بیماریهای سوء هاضمه، بیماری های سندروم روده تحریک پذیر، و بیماری‌های ترش کردن که در هر سه بیماری در درمان و قبل از درمان برای پیشگیری اولین عامل تغییر در روش زندگی فرد است. این تغییر در روش زندگی در رشته گوارش می‌تواند تغییر در غذا، نوع و میزان فعالیت فرد و سیکل خواب باشد. بسیاری از بیماری های گوارشی ناشی از خوابیدن با شکم پر می باشد این عوامل ریسک ابتلا به ترش‌کردن را افزایش میدهد و حتی افرادی که خواب نامنظم دارند بیشتر دچار بیماریهای سوء هاضمه و سندروم روده تحریک پذیر می شوند. بعد از تغذیه تغییر در خواب از عوامل تاثیر گذار به بیماری‌های گوارشی می باشد به طور مثال بین خوردن شام و خوابیدن فاصله ی زمانی مناسبی باشد؛ پس از این عوامل،فعالیت فرد نیز جزء عوامل موثر بر بیماریهای گوارشی می باشد.
پس بنا بر این رکن اصلی در درمان تمام بیماری های گوارشی تغییر در روش زندگی یا تصحیح درست زندگی کردن و سالم زندگی کردن است و بقیه عوامل به عنوان درمان کمکی می باشند.

روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

insta            Telegram            Telegram