معرفی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با هدف توسعه بهره‌وری از فن‌آوری نوین اطلاعات و ارتباطات با بکارگیری آخرین تحولات در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل و در این عرصه نقش مؤثری در افزایش بهره‌وری درون‌سازمانی، کاهش هزینه‌ها، بهبود کیفیت خدمات و افزایش رضایتمندی دانشجویان و اساتید دانشگاه را به همراه داشته است.

فعالیت‌های این حوزه در پنج بخش زیر خلاصه می شود:

  • واحد ارتباطات شبکه و اینترنت که از برنامه‌ها و اهداف مهم آن ایجاد زیرساخت مطمئن شبکه جامع دانشگاه و گسترش اینترنت به منظور استفاده اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه می باشد. در حال حاضر ارتباط کلیه ساختمانهای دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی از طریق فیبر نوری و پوشش شبکه بی سیم جهت سهولت در ارتباطات اینترنتی در بيش از 80 درصد محوطه و درون ساختمانها و خوابگاه‌ها برقرار می‌باشد. پهنای باند اینترنت دانشگاه 30 مگابیت بر ثانیه و بستر ارتباطی فیبر نوری می‌باشد.
  • واحد نرم افزار که از برنامه‌های مهم آن تهیه و استفاده از سیستم­های مکانیزه نرم­ افزاری به منظور تسهیل، تسریع و افزایش دقت و صحت در انجام امور در بخشهای مختلف و متنوع دانشگاه می­باشد. هم اکنون سامانه دانشجویی مبتنی بر وب سایت دانشگاه امکان اطلاع­رسانی در زمینه مسائل مختلف آموزشی، اعلام آخرین وضعیت تحصیلی و آموزشی دانشجویان، امکان انتخاب واحد اینترنتی، امکان پرداخت اینترنتی شهریه و ... را برای دانشجویان و خانواده‌های محترم آنها فراهم نموده است.
  • واحد سخت افزار و خدمات ماشینی که آماده سازی، نگهداری و بروز رسانی سخت افزارهای مورد نیاز دانشگاه را بر عهده دارد. تعداد سیستم های رایانه‌ای در حال حاضر قریب 800 دستگاه می باشد
  • واحد اطلاعات و آمار گردآوری و ارائه گزارشها و آمار به سازمانها و دوایر ذیربط را بر عهده دارد.
  •  کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای از منابع ارزشمند الکترونیکی است که نقشی کلیدی در پیشرفت علمی و تحقیقاتی اساتید و دانشجویان و تولید علم ایفا می‌نماید. و با وجود قابلیت­های آن در حال حاضر استاندارد دسترسی به اطلاعات علمی روزآمد در دانشگاه آزاد اسلامی قابل­ مقایسه با پیشرفته­ترین دانشگاههای دنیا می‌باشد.

insta            Telegram            Telegram