سلامت مساوی با عدم بیماری نیست، سلامت یک رفاه کامل جسمی، روحی و اجتماعی است

استادیار و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی (ره) یزد؛

دکتر سیده مهدیه نماینده اپیدمیولوژیست و متخصص طب پیشگیری هدف پزشکی را حفظ و ارتقاء سطح سلامت و آن را نابرابر با عدم بیماری دانست.»


به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا دکتر سیده مهدیه نماینده اپیدمیولوژیست و متخصص طب پیشگیری سلامت را مساوی با عدم بیماری ندانست و اظهار کرد:« آنچه مسلم است هدف پزشکی و سیستم های بهداشتی ارتقاء سطح سلامت است. اگر بخواهیم سلامت را تعریف کنیم دقیقا مساوی با عدم بیماری نمیباشد؛ سلامت یک رفاه کامل جسمی، روحی، و اجتماعی است و اینکه فرد را به بالاترین کارایی که به صورت بالقوه دارد رساند. هدف سیستم های بهداشتی و حتی درمانی رساندن مردم به این سطح از سلامت است. اخیرا علاوه بر اینکه سیستم ها دارند بر روی کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری ها کار می کنند، روی افزایش کیفیت زندگی نیز تمرکز میکنند. یعنی یکی از اهداف اصلی ما کاهش ابتلا به بیماری یا اینکه افزایش طول عمر می باشد و مهم تر از آن این است که کیفیت زندگی خوبی داشته باشیم.»
دکتر نماینده تصویر و تصور هر فرد در جامعه از سلامت را متفاوت دانست و گفت:« هر فردی تصورش از سلامت متفاوت است اما آنچه مسلم است باید یک درجه از سلامت جسمی، روحی و اجتماعی را در بر بگیرد. در هر صورت اگر به این سه عامل دست یابد احساس خوب بودن خواهد داشت. ما نیز باید در این جهت برنامه ریزی کنیم تا فرد از وقتی دنیا می آید رشد خوبی داشته باشد، بیمار نباشد و استعداد هایش هم پرورش یابند.
در این راستا ابتدا باید بیماری ها را بشناسیم و بدانیم بر اثر چه عواملی ایجاد می شوند و اینکه چگونه باید از ابتلا افراد به آن بیماری ها جلوگیری کنیم و در نهایت باید به این آگاهی پیدا کنیم که افراد احساس خوب بودن داشته باشند.»
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید صدوقی (ره) در مورد ویژگیهای سبک زندگی سالم گفت:« یکی از مهم ترین قسمت های سبک زندگی تغذیه است، در واقع نیاز به انرژی و غذا از مهمترین نیاز های پایه می باشد و سنگ بنای اکثر بیماری ها به ویژه بیماری های غیر واگیر تغذیه ناسالم است. علاوه بر آن انسان نیاز به تحرک بدنی دارد که از خیلی بیماری ها جلوگیری می کند.
فردی که تغذیه مناسب و تحرک بدنی خوبی دارد برای سلامت کامل باید استرس ها را هم کنترل کند. نحوه ی برخورد ما با استرس ها یکی آیتم های مهم سبک زندگی می باشد؛
به جز مواردی که مطرح شد فرد برای حفظ سلامت خود نباید مواد سمی (مثل دخانیات) مصرف کند که این خودش یکی از سبک های صحیح زندگی است. مصرف الکل و اعتیاد اور های روانی مثل اعتیاد به اینترنت، بازی های کامپیوتری و یا اعتیاد به هر چیزی که مانع از رشد فرد بشود باید بررسی شود و این عوامل کاملا شناخته و کنترل شوند؛ به همین دلیل وقتی کسی اعتیاد به یک رفتار خاص دارد و یا رفتار های وسواسی و یا انواع اختلالات روانی که می تواند فرد را از رشد دور کند باید در مورد سبک زندگی سالم و آسیبی که به آن وارد خواهد شد اشاره کرد.
فردی که همه این ها را رعایت می کند شواهد نشان می دهد تا 70% از ابتلا به بیماری ها مصون می ماند و یا اینکه سن ابتلا به بعضی بیماری ها به تاخیر می افتد و حتی در صورت ابتلا بهبودی آن سرعت می یابد.»
دکتر نماینده خواستار افزایش سواد سلامت افراد جامعه شد و گفت:«قرن 21 دارد به سمت خود مراقبتی پیش می رود؛ فرد باید تا حدی بیماری را بشناسد و خود مراقبتی انجام بدهد به طور مثال از روش مصرف داروها آگاه باشد، و اگر فرد سالم است بتواند از سلامتش مراقبت کند به عبارت دیگر افراد باید سواد سلامتشان را افزایش دهند. ماباید جامعه را به سمتی ببریم که مردم یادبگیرند تعریف سلامت را بدانند و عوامل تهدید کننده را بشناسند و از رو در رو شدن با آن ها پیشگیری کنند و راهی نیست جز اینکه سبک زندگی سالم را به جامعه آموزش دهیم.
سیاست گذاران سلامت باید به مردم کمک کنند تا عادت های درست را الگوی زندگی خود قرار دهند و به آن سمت پیش بروند.
دیده شده در مناطقی که شهرداری در ایجاد فضاهای سبز مناسب برنامه ریزی داشته است تحرک بدنی ساکنین آن منطقه بیشتر و مناسب تر بوده است. در واقع نحوه شهرسازی و سیاست گذاری باید به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند فضاهایی را جهت تحرک بیشتر داشته باشند. همچنین سیستم حمل و نقل عمومی باید به گونه ای باشد که نیاز های رفت و آمد مردم را به طور قابل قبولی پوشش دهد تا مردم کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند و تحرک بیشتری داشته باشند. به طور کلی جامعه باید به سمت تحرک، پویایی، و زندگی سالم پیش برود.»

روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

insta            Telegram            Telegram