بسم الله الرحمن الرحیم 

02 شهریور, 1398

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

گزارش میز گرد سومین همایش ملی کاربرد مدلهای پیشرفته فضایی در آمایش سرزمین

گزارش میز گرد سومین همایش ملی کاربرد مدلهای پیشرفته فضایی در آمایش سرزمین


به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد؛ میزگردی تحت عنوان تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور پروفسور محمد حسین رامشت استاد دانشگاه اصفهان، دکتر محمد سعید جبل عاملی رئیس اندیشکده آمایش بنیادین، مهندس حسین آرامی دبیر اندیشکده آمایش بنیادین، مهندس سید مجتبی حسینی پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و با حضور جمعی از بزرگان علوم مکانی، استادان، محققان، دانشجویان و مسئولان استان یزد برگزار گردید که در این میز گرد به مباحث سند آمایش سرزمین پرداخته شد.
سند آمایش ایران می‌نویسد در ۵۰ سال آینده دارای ویژگی هایی است که از مهمترین آن میتوان به حداقل نابرابری فضایی و محیطی و دارابودن سازمان فضایی مناسب بهره وری مطلوب سرزمینی اشاره کرد که آن نیز در چند فراز تنظیم شده :
۱- افق فراز مردم ، که بر آن اساس ویژگی سرزمین را در ارتباط با آحاد مردم ایران را در افق پنجاه ساله کشور از منظر سرزمین در اندیشکده آمایش مشخص شده است .
۲- قابلیت افق اقتصادی و اجتماعی پیش بینی شده در سال۱۴۴۴ سلامت محیط زیست طبیعی آب و انرژی امنیت غذایی با حداقل نابرابری فضایی در کشور.
۳- کشف منابع، خلق مزیت ها و فرصت های جدید، وفور نعمت برای همگان با رعایت این نسل لحاظ شده است .
کشور ایران امیدوار است بر اساس سند ۱۴۴۴ بتواند به این افق دست یافته و در رده چهار کشور اول آسیا و همچنین ۷ کشور برتر دنیا قرار گیرد . بر این اساس تدابیر پیش بینی شده و اقدامات اساسی قابلیت ملی کشور را فراهم می کند تا با پرداختن به چالش های اساسی؛ سیاست‌های کلی تدوین و شاخص های اصلی ارتقا یابند. در مجموع ۵۶ تدبیر در سند الگوی اسلامی پیشرفت پیش بینی شده که از آنها تنها ۷ تدبیر سرزمینی در معرض آراء کشور قرار گرفته و دستورات مقامات رهبری و شورای نگهبان و دولت جهت اظهار نظر موجود است..
این سند بعنوان الگویی برای آمایش سرزمین در همایش 8 اسفند در معرض انظار کارشناسان و نخبگان و دانشجویان قرار گرفت تا طی دو سال آینده مسائل کشور بر اساس این مفاد تعیین و تایید شده آن اداره شود. آمایش نوعی مهندسی بهینه در بهره‌برداری از ظرفیت ها می باشد. مسئله اساسی جامعه ما عدم بهره برداری از منابع،توسعه ناموزون در مناطق می باشد .
با توجه به این هدف یک زندگی سالم که مکان یابی درست برای فعالیت خاص و تناسب بین جمعیت توسعه پذیری در هر حوزه جغرافیایی و ارائه الگوی مناسب برای اسکان جمعیت و همچنین ارائه گزینه های مناسب سازمان فضایی و در نهایت حفاظت از محیط زیست می باشد؛ برای رسیدن به اهداف آمایش سرزمین سه محوریت را باید در نظر گرفت:
۱_حرکت بر محور اقلیم سرزمین فضا
۲-حرکت بر فعالیت جمعیت و اسکان
۳- حرکت بر فعالیت اقتصادی
از آنجا که هر سرزمینی دارای منابع بالقوه و بالفعل میباشد برای غلبه بر موانع موجود باید فعالیت‌های اقتصادی منطقه متناسب با جمعیت اقلیم جغرافیایی در نظر گرفته شود. عدم قطعیت موضوع دیگری از مباحث آمایش بود که مرکز فعالیت اقتصادی را مورد توجه قرار داد.
در این بحث برای گزینش فعالیت به لزوم در نظر گرفتن چشم انداز دراز مدت اشاره شد که باید آن را برای همراهی با تکنولوژی روز یک فعالیت در نظر داشت تا خاصیت پویایی و بقا در منطقه اجرا گردد، بنابراین باید ساختارگرایی پندار در نهایت هستی بخش فعالیت ها در سرزمین پیاده گردد . در این هم نشینی علمی اشاره شد چنانچه فعالیت ها بر اساس ویژگی های زنجیره‌ای این نوع الگو توزیع شود و چشم انداز فعالیت های منطقه همراه با تحلیل فضای مناسب ایجاد شده در منطقه میتوان فعالیت را در اطراف با هدف مشاهده گری و تصویرگری مناسب تر پیاده کرد..

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

آدرس دانشگاه

آدرس: یزد, صفائیه، بلوار شهدای گمنام

 کدپستی: 8915813135

تلفن: 9 - 03538211391

تلفن:  سایر بخش‌ها

نمابر ریاست:  03538214810

نمابر دبیرخانه:  03538215034

رایانامه: email1info
وبگاه: www.iauyazd.ac.ir

ارتباط مستقیم با ریاست دانشگاه

رایانامه: email1این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر: 03538214810

آمار وبگاه

کاربران
53
مطالب
840
نمایش تعداد مطالب
4475174

ما 267 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.