بسم الله الرحمن الرحیم 

27 مرداد, 1398

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

شجری عنوان کرد: تشریح نخستین دوره آزمون پایان دوره پزشکی عمومی(صلاحیت بالینی) در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

شجری عنوان کرد:

تشریح نخستین دوره آزمون پایان دوره پزشکی عمومی(صلاحیت بالینی) در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

رئیس دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) استان یزد، نخستین دوره آزمون صلاحیت بالینی دانشجویان پزشکی در این واحد دانشگاهی را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از یزد، صبح روز شنبه 98/04/01همزمان با سراسر کشور نخستین دوره آزمون صلاحیت بالینی دانشجویان پزشکی در دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) استان یزد در حاشیه برگزاری این آزمون گفت: در آزمون صلاحیت بالینی که با همکاری مرکز مهارت‌های بالینی دانشکده علوم بزشکی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد، 34 داوطلب از دانشگاه های آزاد اسلامی یزد و کازرون شرکت داشتند که در ۱۸ ایستگاه مهارت‌های بالینی آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.

احمد شجری اضافه کرد: شرط پذیرش اخذ شماره نظام پزشکی و نیز شرکت در دوره دستیاری، قبولی در آزمون صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی عمومی است که یک بعداز هفت سال فعالیت تئوری و عملی باید در آموزه‌های عملی خود را امتحان دهد.

وی عنوان کرد: کارورزان دوره پزشکی عمومی پس از گذراندن شش ماه از دوره کارورزی مجازند در این آزمون شرکت کنند و در صورت قبولی، گواهی صلاحیت بالینی دریافت خواهند کرد و اگر حدنصاب لازم را به دست نیاورند می‌توانند دوباره در آزمون‌های آینده شرکت کنند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) استان یزد مطرح کرد: ۱۸ نفر از استادان گروه‌های مختلف آموزشی از دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد به‌عنوان ناظر و ممتحن ایستگاه‌ها، ۶ نفر بیمارنما که آموزش‌های لازم را کسب کرده و نقش بیمار را ایفا می‌کردند و ۱۰ نفر نیز عوامل اجرایی در برگزاری این آزمون مشارکت داشتند.

شجری، تأثیر آزمون صلاحیت بالینی در دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) دانشگاه آزاد اسلامی یزد را بر روند آموزشی بسیار مطلوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: آزمون صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی به ارزشیابی صحیح و در نتیجه اصلاح فرایندهای آموزشی کمک شایانی کرده است؛ به طوری که آموزش‌ها به سمت مهارتی بودن سوق داده شده است و از آنجا که برای یک دانشجوی پزشکی فراگیری مهارت‌های بالینی لازم و مورد انتظار؛  بسیار اهمیت دارد، در نتیجه تلاش دانشجویان برای کسب این مهارت ها بیشتر شده است.

وی تأکید کرد: آزمون شبیه امتحانات عملی آزمایشگاهی بوده و شامل یکسری از ایستگاه‌های زمانبندی شده است که در آن دانشجویان از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر حرکت می‌کنند. در هر ایستگاه از دانشجو خواسته می‌شود که قبل از رفتن به ایستگاه بعدی وظایف کلینیکی پیش‌بینی شده را که به صورت سناریو در ورودی هر ایستگاه نصب شده، انجام دهد و مهارت عملی وی توسط ارزیاب مستقر در ایستگاه به وسیله چک لیست‌هایی ارزیابی می‌شود. تعداد ایستگاه‌ها بر حسب تعداد دانشجویان و اهداف یادگیری مورد ارزیابیاز بین سوالات ارسالی از مرکز آزمون دانشگاه، توسط مناطق انتخاب و چینش لازم صورت می‌گیرد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب(ع) استان یزد در ادامه یادآور شد: نکته مهم آن است که هر ایستگاه امتیاز خاص خودش را دارد؛ بنابراین از دست دادن یک ایستگاه نباید سبب آسیب به سایر ایستگاه‌ها شود. هدف از برگزاری این آزمون ارزیابی تعیین توانمندی بالینی دانش‌آموختگان دوره دکترای عمومی رشته پزشکی است که سالانه در چهار نوبت برگزار می‌شود.

نتایج این آزمون پس از ارزیابی چک لیست های تکمیل شده توسط هیات ممتحنه بصورت رد/ قبول اعلام شده و به قبول‌شدگان گواهی صلاحیت بالینی اعطا خواهد شد.

وی بیان کرد: نکته قابل توجه اینکه کارورزان می‌توانند تا یک روز قبل از برگزاری آزمون، انصراف خود را از شرکت در آزمون به دانشگاه محل تحصیل خود اعلام کنند؛ به این ترتیب شهریه آنان عودت داده می‌شود؛ همچنین دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

آدرس دانشگاه

آدرس: یزد, صفائیه، بلوار شهدای گمنام

 کدپستی: 8915813135

تلفن: 9 - 03538211391

تلفن:  سایر بخش‌ها

نمابر ریاست:  03538214810

نمابر دبیرخانه:  03538215034

رایانامه: email1info
وبگاه: www.iauyazd.ac.ir

ارتباط مستقیم با ریاست دانشگاه

رایانامه: email1این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر: 03538214810

آمار وبگاه

کاربران
53
مطالب
840
نمایش تعداد مطالب
4462755

ما 547 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.