بسم الله الرحمن الرحیم 

28 شهریور, 1398

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

با حضور دکتر طهرانچی جلسه تبیین آیین‌نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم برگزار شد

با حضور دکتر طهرانچی

جلسه تبیین آیین‌نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم برگزار شد

آیین‌نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه با معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه تبیین آیین نامه جدید نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عصر امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان پژوهشی و سردبیران مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت ویدئو کنفرانس در واحد الکترونیکی برگزار شد.

دکتر احمد علمایی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست گفت: در گذشته صدور مجوز مجلات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی سخت بود، اما اکنون این رویکرد معکوس شده و قرار است نشریات علمی در راستای ارزیابی کفایت علمی پایان‌نامه‌ها بکارگیری شود. بنابراین این رویکرد اقتضا می‌کند که مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی فعال شده و صلاحیت سردبیران و هیأت تحریریه بررسی و تأیید شود.

دکتر علمایی تأکید کرد: با توجه به دغدغه موجود در این حوزه، سعی خواهد شد افرادی در مجموعه هیأت تحریریه مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بکارگیری شوند که سالم‌ترین، متدین‌ترین و متخصص‌ترین افراد باشند.

در ادامه، دکتر بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی، طرح ایجاد نظام درون‌دانشی آغاز شده است، چرا که یکی از ایرادهای وارده به این حوزه این است که در کشور ما پیش از آنکه نظام ملی دانش به وجود آید، به نظام دانشی جهان متصل شدیم و این موضوع مانع شکل‌گیری نظام دانش ملی شد.

وی ادامه داد: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد نظام دانشی خود را طراحی کند و این مأموریت به پژوهشگاه و معاونت های موضوعی دانشگاه محول شده است. یکی از این برنامه‌ها، چاپ مقاله پایان‌نامه دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مجلات علمی این دانشگاه است.

دکتر نگاهداری تصریح کرد: شکل‌دهی نظام دانش ملی یکی از برنامه های مورد تأکید دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی است که برای تحقق این موضوع لازم است تمامی ظرفیت های موجود و مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به کار گرفته شود.

در ادامه این جلسه، دکتر مظفر شریفی مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به آیین‌نامه جدید وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری درباره نشریات علمی، گفت: نقش و اهمیت نشریات علمی در زنجیره علم و فناوری حائز اهمیت است و کشور ما با توجه به برنامه ها و سیاست های اجرایی، جایگاه خوبی در رتبه‌بندی جهانی تولید مقاله کسب کرده است.

دکتر شریفی ادامه داد: براساس برنامه پنجم توسعه، باید تعداد مقالات در پایان این برنامه نسبت به ابتدای آن دوبرابر می شد که این هدف از لحاظ کمی عملیاتی شد و تعداد نشریات به 1200 مجله ارتقا یافت. در برنامه ششم توسعه، کیفیت مجلات علمی مورد تأکید قرار گرفته است و برای آنکه بتوانیم این برنامه را محقق کنیم، رویکرد جدیدی در کمیسیون نشریات وزارت علوم آغاز شد که حاصل آن ابلاغ آیین‌نامه نشریات علمی در 10 ماده و 16 تبصره در اردیبهشت سال جاری بود.

وی با بیان اینکه در گذشته هر تغییر در مجلات علمی باید به تأیید کمیسیون نشریات وزارت علوم می رسید، تصریح کرد: در آیین‌نامه جدید اختیار دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و بخش های علمی تقویت شده و کمیسیون نشریات فقط شاخص ها و معیارها را تعیین می کند.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: براساس آیین‌نامه جدید نشریات علمی، وزارت علوم شاخص ها و معیارهای ارزیابی مجلات علمی را تدوین، ابلاغ و در صورت نیاز اصلاح و تجدیدنظر می کند و مجلات علمی متقاضی سالانه یک بار توسط کمیسیون نشریات ارزیابی و رتبه‌بندی می شوند.

دکتر شریفی در پایان گفت: تمامی مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی در آیین‌نامه جدید با عنوان مجلات علمی شناخته می شوند و سردبیران می‌توانند در مجلات خود مقالات علمی پژوهشی، علمی کاربردی و علمی ترویجی چاپ کنند.

دکتر محمدرضا اردکانی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تعداد مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه در حال حاضر دارای 387 عنوان مجله علمی است.

وی ادامه داد: مجلات دانشگاه آزاد اسلامی براساس گروه‌های مختلف پزشکی، علوم پایه، فنی-مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و هنر و معماری طبقه‌بندی می شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
روابط عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

آدرس دانشگاه

آدرس: یزد, صفائیه، بلوار شهدای گمنام

 کدپستی: 8915813135

تلفن: 9 - 03538211391

تلفن:  سایر بخش‌ها

نمابر ریاست:  03538214810

نمابر دبیرخانه:  03538215034

رایانامه: email1info
وبگاه: www.iauyazd.ac.ir

ارتباط مستقیم با ریاست دانشگاه

رایانامه: email1این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر: 03538214810

آمار وبگاه

کاربران
53
مطالب
841
نمایش تعداد مطالب
4574793

ما 630 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.