بسم الله الرحمن الرحیم 

13 آذر, 1400

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

معرفی دانشکده نساجی و پلیمر

تاریخچه صنایع نساجی در استان یزد

شهر یزد از دیرباز، بعنوان قطب نساجی شناخته می شده است. ((اِبن بوطه)) جهانگرد مراکشی، که در سال 703 ق، برابر با 682 ش از ایران عبور کرده درباره یزد می نویسد: ((مردم یزد بازرگان پیشه و شافعی مذهب اند.))

((حمدالله مستوفی)) در کتاب (( نزهه القلوب)) که تالیف سال 740 ق برابر با 718 ش. است، درباره یزد چنین نوشته است: ((یزد شهری نیک است و پاک و مضبوط. حاصلش پنبه و غله و میوه و ابریشم بود. اما چندان نباشد که اهل آنجا را کافی شود.))

((مارکوپولو)) جهانگرد ایتالیایی که در قرن 13 میلادی از یزد بازدید کرده در سفرنامه خود می نویسد: ((یزد شهر بزرگی است که از لحاظ تجارت و رفت و آمد منطقه مهمی بشمار می رود. یک نوع پارچه ابریشمی و طلایی در آنجا یافته میشود که به ((پارچه یزدی)) معروف است و به همه جای دنیا صادر میشود.))

((جوزفا باربارو)) بازرگان ایتالیایی که در قرن 15 میلادی به ایران سفر کرده، پس از بازدید از شهر یزد درباره مرغوبیت پارچه های یزد می نویسد: ((مردم همه به نساجی و بافتن پارچه های گوناگون ابریشمین سرگرم هستند و ابریشم را از استر آباد شهر ری و نواحی جغتای از راه دریای مازندران وارد می کنند.))

حتی در زمان حمله مغولان صنعت نساجی در یزد رو به انحطاط نرفت و شهر یزد مرکز تولید و صادرات پارچه های ابریشمی بود. ضمن اینکه کشت پنبه و تولید ابریشم نیز رونق داشت.

دکتر یاکوب ادوارد پولاک که به دعوت ((امیر کبیر)) در سال 1193 ش برای تدریس در دارالفنون به ایران آمد و 10 سال مقیم ایران بود در سفرنامه خود می نویسد: ((از کارخانه های ابریشم بافی یزد، اصفهان، کاشان و مشهد کارخانه های یزد مهمتر است.))

در عصر قاجاریه، علی رغم اوضاع نابسامان سیاسی اقتصادی کشور به دلیل: امنیت نسبی، قرار گرفتن در مسیر شاهراه تجارت، وجود صنایع خانگی و داد و ستد زرتشتیان یزدی با هندوستان، یزد، از نظر اقتصادی وضعیت خوبی داشت.

((سرهنگ مک گرگر)) ایرانگرد انگلیسی در کتاب ((شرح سفری به ایالت خراسان)) می نویسد: ((از تولیدات عمده یزد می توان ابریشم را نام برد که مواد اولیه آن اغلب از گیلان آورده می شود.))

تاسیس ((کمپانی منصوریه)) در سال 1279 ش. به قصد تجارت منسوجات ابریشمی و تاسیس ((کمپانی اخوت سهامی عام)) در سال 1289 ش. به همت نواب وکیل التولیه با هدف تولید انواع پارچه های ایرانی را می توان نخستین جرقه های ایجاد صنعت نساجی نوین در یزد قلمداد کرد.

((زین العابدین شیروانی )) در ((حدائق السیاحه)) که به سال 1342 ق. برابر با 1302 ش. نگاشته شد می نویسد: ((یزد مسکن اهل تجارت و ارباب دولت است.))

در دوره حکومت پهلوی اول احداث کارخانجات: ((کشبافی ابوالقاسم گرجی (1290 ش.)، نخ ریسی اقبال (13۱۲ ش.)، ریسندگی و بافندگی درخشان (13۱۲ ش.)، ریسندگی هراتی (۱۳۱۴ ش.)، ریسندگی سید محمد آقا (13۱۴ش.)، سعادت نساجان یزد (13۲۶ ش.)، ریسندگی و بافندگی جنوب (13۲۹ ش.)، ریسندگی و بافندگی یزدباف (1335 ش.)، شرکت ریس کار آقا (1336 ش.)، و پشم بافی و پتوبافی محمد صادق افشار (13۳۷ ش.) و دستبافان یزد (1339 ش.) موجب گسترش صنعت نساجی نوین و از سوی دیگر تعطیلی و نابودی کارگاه های شعربافی سنتی در یزد شد.

هم اینک در استان یزد صنایعی چون ریسندگی و بافندگی، کاشی و سرامیک فرش ماشینی، فولاد و ذوب فلزات، کابل و فیبر نوری، صنایع غذایی و... وجود دارد.

از نظر رتبه بندی استان یزد با داشتن بیش از 3000 واحد صنعتی پنجمین استان صنعتی و دومین استان از نظر صنایع نساجی کشور شناخته می شود.

پرویز جهانیان یزدی (1285-ش.) که به ”پرویز شاه جهان“ شهرت دارد. در حقیقت موسس نخستین بانک ایرانی هست. وی نخست با کمک برادرانش تجارت خانه جهانیان را در یزد تاسیس کرد که محصولاتی نظیر: ((پنبه، الیاف، پارچه و مانند آنرا خرید و فروش می کرد. تجارتخانه جهانیان را می توان ریشه اصلی بانک ملت دانست که در سال 1280 ش. اعلام موجودیت کرد.

وی برای اولین بار صادرات رسمی چای و پنبه را آغاز کرد اگرچه دفتر مرکزی تجارت خانه جهانیان در یزد بود ولی برای ارتقای کار خود دفاتری در تهران، اصفهان و تبریز هم دایر کرد.

برخی حاج ابوالقاسم گرجی را بنیانگذار حقیقی صنایع جدید نخریسی و بافندگی یزد می دانند؛ و تاسیس نخستین کارخانه صنعتی جدید در این رشته، یعنی یک دستگاه کارخانه جوراب بافی آلمانی که گویا قادر به تولید پیراهن کشباف بوده است را به وی نسبت می دهند . وی که مردی «دنیا دیده» امٌا بسیار متدین بوده است شاید با این کارخانه بنیانگذار صنعت کشبافی در ایران نیز به شمار رود (کارخانه جوراب بافی آلمانی - تاسیس 1302) این کارخانه بعدا توسعه یافته در واقع تبدیل به کارخانه شناخته شده گرجی شده است (کارخانه کشباف گرجی- تاسیس 1312).

استاد غلامرضا صنعتی توران پشتی (1347-1257ش.) فرزند رضا که پدرش اهل روستای توران پشت از توابع شهرستان تفت بود در سال 1257 ش. در یزد متولد شد. او در کودکی شاگردی استاد علینقی سلیمان شاهی را برگزید. هوش فوق العاده تلاش و ابتکار و توکل بر خداوند او را به مقام استادی در بافندگی رساند.

استاد غلامرضا صنعتی که در جوانی به زیارت کربلا رفته بود در آنجا با عبا فروش ایرانی آشنا شد و در همانجا کارخانه عبا بافی ایجاد کرد سپس به یزد بازگشت و با تبدیل دستگاه های قدیمی بافندگی به دستگاه های پرتاب سریع ماکو یا ماکوپران میزان تولید و کیفیت محصول را افزایش داد.

استاد صنعتی که کارآفرینی خلاق بود در سال 1300 ش. به کمک ((امیرخان کوراوغلی)) نخستین دستگاه بافندگی را با یک دستگاه مولد برق از آلمان به یزد آورد و پارچه هایی مشابه بافته های خارجی تولید کرد و در نمایشگاه کالاهای ایرانی در تهران به نمایش گذاشت.

حسینعلی هراتی فرزند حاج ابوالقاسم متولد 1262ش. در یزد است وی در سال 1310 ش. از استاد صنعتی خواست، در خرید و نصب ماشین آلات کارخانه درخشان با وی همکاری کند. لذا استاد صنعتی برای دوره ی کارآموزی و خرید ماشین آلات به آلمان رفت و پس از دو سال به ایران بازگشت. او نسبت به راه اندازی و بهره برداری این کارخانه زحمات زیادی متحمل شد.

کارخانه‌ درخشان در سال ۱۳۱۲ خورشیدی توسط آقای حسینعلی هراتی با شراکت یکی از زرتشتیان سرمایه دار به نام ایدون بهرام زرتشتی و توسط معماران استاد رضا باهوش مهدی آبادی و استاد حاجی علی اکبر آخوند بنا نهاده شده است. البته کارخانه درخشان اگرچه توسط پدر (حسینعلی) راه‌اندازی شد، ولی این فرزندش بود که کار را توسعه داد و کارخانه نساجی درخشان را به یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی در دوره خود تبدیل کرد.

حسینعلی هراتی پس از راه اندازی کارخانه درخشان تصمیم گرفت با سرمایه شخصی و به کمک استاد غلام صنعتی اقدام به احداث ((کارخانه ریسندگی هراتی)) کند که در سال 1314 ش. به بهره برداری رسید.

سید محمدآقا فرزند علی اصغر، به سال 1275 ش. در یزد دیده به جهان گشود. وی پس از تحصیلات مقدماتی در مکتب خانه و مدرسه هنگامی که 32 ساله بود تصمیم گرفت کارخانه ریسندگی را تاسیس کند. اما موفق نشد و به پیشنهاد حاج ابوالقاسم هرندی به ریاست ((شرکت ریسندگی خورشید کرمان)) که با همکاری جمعی از بازرگانان یزدی و کرمانی تاسیس شده بود منصوب شد.

وی در سال 1314 ش. ((کارخانه ریسندگی آقا)) را تاسیس کرد و در سال 1336 ش. شرکت ریس کار را در کنار کارخانه ریسندگی خود بنیان نهاد.

سید محمد آقا کارآفرینی خلاق بود که با بهره گیری از نیروی ابتکار، تغییراتی در ماشین آلات کارخانه میداد و کالاهای متفاوتی تولید می کرد.

استاد غلام صنعتی که پدر نساجی نوین در یزد لقب گرفته در بیست و پنجم مهر ماه 1325 ش. اولین آگهی تاسیس ((کارخانه سعادت نساجان)) را منتشر کرد. مردم هم که به خیر خواهی و درستی او ایمان داشتند داریی خود را در اختیار وی گذاشتند و بدین صورت شرکت سعادت نساجان یزد در تاریخ 17/11/1326 بشماره 73 به ثبت رسید و در اولین جلسه هیات مدیره وی بعنوان مدیرفنی کارخانه انتخاب شد.

کارخانه ریسندگی و بافندگی جنوب یزد در سال 13۲۹ ش. توسط آقای رضا صراف زاده و کارخانجات ریسندگی و بافندگی یزدباف به همت آقای محمدتقی رسولیان یزدی یکی از کارآفرینان بنام یزدی در سال ۱۳۳۵ ش. بنیان گذاری شد.

حاج محمد صادق افشار، کارخانجات پشمبافی افشار را در سال ۱۳۳۷ ش. تاسیس کرد و در مدت کوتاهی موفق شد با عرضه محصولات متنوع، بخش عمده ای از نیاز کشور به پارچه های فاستونی و پتو را تامین کند.

دانشکدۀ مهندسي نساجي و پلیمر

 بعد از صنعت نفت، صنعت نساجی از بزرگترین صنعت های کشور است که همیشه نیازمند مهندس متخصص در این زمینه هستیم دانشکده مهندسی نساجی با سابقه 36 ساله اولین دانشکده مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با فارغ التحصیلانی است که همگی به عنوان مدیرعامل، رئیس کارخانه، مدیرتولید ، مدیر بازرگانی ، مدیر مهندسی صنعتی و مشاور کارخانه مشغول به کار می باشند .

قدمت صنعت نساجي به زمانهاي بسيار دور برمي‌گردد، چرا که بشر از ابتدا به لباس و پوشاک براي مقابله با شرايط مختلف آب و هوايي احتياج داشته است. البته در ابتدا جهت تولید منسوجات فقط الياف طبيعي به کار مي‌رفت و توليد منسوجات به وسيله دست انجام مي‌شد، ولي به تدريج با افزايش جمعيت و مطرح شدن نياز به پارچه‌هايي با ويژگيهاي مختلف، روشهاي صنعتي نساجي به وجود آمد. همزمان با نخستين انقلاب صنعتي، پيشرفتهاي مهمي در اختراع وسايل صنعتي تهيه و بافت پارچه پديد آمد که اين سرآغازي بر علمي شدن نساجي محسوب مي‌گردد. به تدريج با گذشت زمان، در کشورهاي پيشرفته، اين رشته در بين رشته‌هاي دانشگاهي گنجانيده شد و همزمان با آن، کارخانه‌هايي ساخته شد که به صورت صنعتي و با استفاده از ماشين آلات، به توليد پارچه ‌پرداختند. بدين صورت، رشتة مهندسي نساجي شکل گرفت و هم اکنون در بيشتر کشورهاي جهان، اين رشته در دانشگاه ها داير است.

در ايران نيز هم اکنون اين صنعت از اهميّت زيادي برخوردار است و بعد از صنعت نفت، مهمترين صنعت کشور محسوب مي‌گردد. هدف اصلي صنعت نساجي، توليد انواع نخ و منسوج است که علاوه بر پارچه، مواد متعدد ديگري از جمله کفپوشها (فرش، موکت)، باندهاي پزشکي و ... را نيز شامل مي‌شود. کاربرد اين توليدات نيز طيف گسترده‌اي از شاخه‌هاي پزشکي و صنعت (نظامي، هواپيما‌سازي، ماشين‌سازي و ...) را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

رشته مهندسي نساجي در ايران، همزمان با ساخت اولين دانشکده مهندسي نساجي در دانشگاه صنعتي امير کبير (پلي تکنيک تهران) در سال ۱۳۳۶ شمسي تاسيس و بعد دانشکده‌هاي ديگري نيز براي آموزش مهندسي نساجي در کشور به وجود آمد، به گونه اي كه گروه مهندسي نساجي دانشگاه آزاد يزد به عنوان اولين مركز آموزش عالي نساجي در دانشگاه آزاد اسلامي و دومين مركز آموزش عالي در كشور است كه از سال 1361 شروع به فعّاليت نموده و در سال ۱۳۷۲ با مجهز شدن به جدیدترین امکانات آموزشی، تحقیقاتی و کارگاهی و دراختیار داشتن اعضا هیئت علمی مجرب موفق به ارتقاع به درجه دانشکده مهندسی نساجی گردید و پرتوان به رسالت خود در راستای تربیت نیروهای متخصص در زمینه های مختلف صنعت نساجی ادامه داد.

این دانشکده تاکنون مهندسین و متخصصین ورزیده‌ای در سطح کشور تربیت کرده که بسیاری از آنان امروزه از ارکان مهم صنایع نساجی و مراکز آموزش عالی کشور محسوب می‌شوند.

تعدادی ازگرایشهای این رشته شامل :

1 - گرایش‌ فن آوری‌ نساجی  هدف اصلی این گرایش تربیت افراد متخصص برای بهره‌برداری از صنایع نساجی در تبدیل الیاف به نخ، نخ به منسوجات و روش های تهیه سایر منسوجات نساجی است که مصارف فنی، صنعتی، مخابراتی و غیره دارند.

  2 - گرایش‌ شیمی‌ نساجی‌ و علوم‌ الیاف  در این رشته با طرز تهیه الیاف و طریقه کاربرد مواد شیمیایی نظیر  تولید الیاف، مواد رنگزا، نحوه تکمیل مواد نساجی آشنا می شوند

 3 - گرایش‌ پوشاک در حال حاضر نیروی کار متخصص در این زمینه بسیار کم است یک طراح لباس بیشتر می تواند برای مدل طراحی لباس که آموزش دیده است کمک کند اما یک متخصص در این رشته میتواند طراحی یک خط پوشاک را ارائه بدهد.

4- مهندسی پلیمر (Polymer engineering ) هدف این رشته یادگیری تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است. در این رشته همچنین شکل‌دهی رزین‌ها نیز مطرح است.

گرايش‌ مهندسي تکنولوژي‌ نسّاجي

دانشجوي‌ تکنولوژي‌ نساجي‌ نحوه‌ توليد انواع نخ‌، پارچه‌، فرش‌ و موکت‌ را مطالعه‌ کرده‌ و آموزش مي‌بيند و تا حدودي‌ با طراحي‌ ماشين‌آلات‌ نساجي‌ و قطعات‌ مختلف‌ آنها آشنا مي‌گردد. همچنين با شيوه‌هاي‌ ريسندگي‌ نخ‌ها، مقدمات‌ بافندگي‌ و بافندگي‌ آشنا مي‌شود و براي‌ شناخت‌ دستگاه‌هاي‌ نساجي‌ دروسي‌ در ارتباط‌ با علم‌ مکانيک‌ مي‌گذراند.

گرايش‌ مهندسي شيمي‌ نسّاجي‌ و علوم‌ الياف‌

دانشجوي‌ گرايش‌ شيمي‌ نساجي‌ و علوم‌ الياف‌ در زمينه‌ توليد الياف‌، خواص‌ الياف‌، مواد رنگزا، خصوصيات‌ مواد رنگزا و نحوه‌ تکميل‌ مواد نساجي‌ مطالعه‌ مي‌کند. به‌ عبارت‌ ديگر با طرز تهيه‌ الياف‌ و نحوه‌ کاربرد مواد شيميايي‌ در صنايع‌ نساجي‌ آشنا مي‌گردد.

گرايش مهندسي پوشاک

امروزه بخش پوشاک صنعت نسّاجي به سوي ايجاد واحدهاي بزرگ صنعتي متمايل شده است، اما متأسفانه نيروي کار متخصص براي فعاليت در اين واحدهاي صنعتي وجود ندارد تا جايي که برخي از صنايع پوشاک، فارغ‌التحصيلان مهندسي نسّاجي ـ گرايش‌هاي تکنولوژي نساجي و شيمي نساجي و علوم الياف يا فارغ‌التحصيلان طراحي لباس را استخدام مي‌کنند و پس از برگزاري دوره‌هاي کوتاه مدت آنها را براي کار در صنايع پوشاک آماده مي‌کنند. اما در عمل ديده مي‌شود که همين افراد نيز پاسخ گوي نياز صنايع پوشاک نيستند. براي مثال، يک طراح لباس بيشتر در زمينه مدل و طرح لباس و سايز‌بندي آن آموزش ديده است؛ در حالي که در مقیاس صنعتي، طراحي لباس، مرحله اول کار است و در مرحله دوم يک متخصّص بايد بتواند طراحي يک خط پوشاک را ارائه دهد. بر اساس ضرورت هاي ذکر شده رشته مهندسی پوشاک در كشور تعريف و آموزش آن با هدف ارتقاي صنعت پوشاك كشور آغاز شد.

استان يزد يكي از قطبهاي مهم صنعت نساجي مي‌باشد و قريب به 25% از مجموع صنايع نساجي ايران در يزد قرار دارد. دانشكده مهندسي نساجي از اولين سالهاي تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد شروع به فعاليت نموده و اكنون با نزديك به ربع قرن قدمت و مفتخر به پشتوانه علمي با اعضاي هيأت علمي پر تجربه و دلسوز در راستاي ارائه آموزشهاي تئوري و عملي رشته نساجي به دانشجويان و تقديم نتايج كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي به صنعت نساجي همچنان به تلاش بي‌وقفه خود ادامه مي‌دهد. دانشكده مهندسي نساجي با داشتن 1۳ عضو هيأت‌علمي تمام وقت، در حال حاضر در رشته‌هاي تحصيلي ذيل دانشجو مي‌پذيرد:

1.رشته مهندسي شيمي نساجي و علوم الیاف در مقاطع كارشناسي و كارشناسي‌ارشد و دكتري تخصصی

۲.رشته مهندسي تكنولوژي نساجي در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و دکترای تخصصی

۳.رشته مهندسي مديريت صنايع نساجي در مقطع کارشناسي ارشد

۴.رشته مهندسي پوشاك در مقطع كارشناسي

۵.كارشناسي ناپيوسته نساجي

۶. کاردانی نساجی

۷. رشته مهندسي صنايع پليمر - پليمر در مقطع کارشناسي

استادان دانشکده:

دكتر محمداسماعيل يزدانشناس، دكتر رامين عبقري، دكتر محمد شهوازيان، دكتر محمد ميرجليلي، دکتر نويد نصيري زاده، دکتر بهنام نميرانيان، دکتر حميدرضا گلشن، دکتر حميدرضا شرافت، مهندس علي اعتمادي‌فر، دکتر محمدرضا سيدمير، دکتر محمدرضا احمدزاده، مهندس محمد مهدي مجيدي، دکتر محمد علي شيرغلامي

گروه مهندسي صنايع پليمر ـ پليمر

هدف رشته مهندسي صنايع پليمر توليد کليه محصولات پليمري از قبيل لاستيک، پلاستيک، الاستومر، رزين و ساير مواد مود نياز صنعت است.

البته پليمرها فقط کاربرد صنعتي ندارند بلکه کاربرد پزشکي نيز دارند. رشته مهندسي صنايع پليمر شناخت، طراحي، فرمولاسيون، آناليز و بررسي خواص فيزيکي و مکانيکي سه ماده عمده است که اين مواد عبارتند از : لاستيک، پلاستيک و کامپوزيت.

هدف آموزش در اين رشته تربيت مهندسان پليمر متخصص در زمينه‌هاي فرآيند توليد پليمرهاي صنعتي از قبيل پلاستيک‌ها، لاستيک‌ها، الياف مصنوعي، چسب‌ها، رزين‌ها، مواد اسفنجي به صورت خام و کاربرد آنها در صنايع پليمر و توليد محصولات نهايي است. پليمرها کاربرد وسيعي در صنايع ايران دارند و فارغ‌التحصيلان اين دوره توانايي‌هاي کافي در زمينه‌هاي بهره‌برداري در صنايع توليد و تبديل پليمر، ايجاد و برنامه‌ريزي واحدهاي توليدي تبديل پليمر خام به مواد مصرفي و اشتغال در مجتمع‌هاي بزرگ توليد پليمر خواهند داشت. از دروس اصلي مهندسي پليمر مي‌توان از موازنه انرژي و مواد، مکانيک سيالات، انتقال جرم و حرارت، شيمي و سينتيک پليمريزاسيون، فرآيندهاي پليمريزاسيون، مهندسي پلاستيک، تکنولوژي الياف مصنوعي و تکنولوژي کامپوزيت‌ها نام برد.

فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند در کليّۀ صنايع بزرگ و کوچک توليد پليمرها و همچنين در صنايع تبديل پليمر نظير: صنايع لاستيک، پلاستيک، الياف مصنوعي، رزين‌سازي، کفش‌سازي، چسب‌سازي، کامپوزيت‌ها و کاغذسازي مشغول به کار شوند و در مراکز تحقيقاتي پليمرها در دانشگاه ها تحقيق و تدريس کنند و در دفاتر مهندسين مشاور و واحدهاي برنامه‌ريزي صنايع توليد پليمرها و وزارتخانه‌هاي صنعتي فعاليت نمايند.

اين رشته در دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد در مجموعه دانشكده مهندسي نساجي اين واحد از مهر 1388 شروع به فعّاليت نموده و با استقبال به عمل آمده از سوي دانشجويان براي تحصيل در اين رشته مسئولين اين دانشكده در تلاشند تا تمام توان خود را در راستاي توسعه كمي و كيفي اين رشته ارزشمند بكار بندند. ادامه تحصيل در اين رشته تا سطح دکتري در داخل و خارج از کشور امکان‌پذير است.

تواناییهای فارغ‌التحصیلان:

1. عهده‌دار شدن مسوولیت سرپرستی

2. مدیریت تولید و مدیریت کارخانجات صنایع نساجی و همکاری در زمینه‌های پژوهشی در موسسات ذیربط و دانشگاهها

3. سرپرستی آزمایشگاههای کنترل کیفیت و رفع مشکلات صنایع نساجی موجود

4. ارائه روش های بهتر جهت بالا بردن سطح تولید از نظر کیفی و کمی.

5. با توجه به نیاز دانشگاهها به مدرس در زمینه نساجی، نیاز صنایع نساجی به پژوهشگر و کمبود متخصص ایرانی برای اداره کنترل کیفیت آزمایشگاههای موجود تربیت این نیروها را به عهده دارد.

اهداف دانشکده مهندسی نساجی و پلیمر:

تربیت نیروهای کارآمد و متخصص در زمینه‌های محصولات نساجی، تولید الیاف، نخ، پارچه، پوشاک و رنگرزی، چاپ و تکمیل این صنایع که بزرگترین صنعت کشور پس از صنایع نفت است، از اهم هدف‌های آموزشی این دانشکده به حساب می‌آید.

1. ایجاد انگیزه برای دانشجویان در ادامه تحصیل در شاخه‌های جدید نساجی و پلیمر

2. ایجاد فضای کاری برای جذب نیروهای با استعداد و توانمند علمی جهت انجام پژوهش در زمینه‌های علوم نساجی و پلیمر و و فناوری نانو.

3. برآورده نمودن نیازهای علمی در زمینه‌های صنعتی و پزشکی در محور محصولات نانو لیفی.

4. تأمین نیروی کارشناس لازم برای تأسیس صنایع نوین نساجی و پلیمر و بویژه صنایع مبتنی بر نانو تکنولوژی

5. ارتقاء تولیدات صنایع نساجی و پلیمر با بهره‌گیری از فناوریهای جدید بویژه نانو (تولید منسوجات نانو لیفی هوشمند و نانو ذرات)

6. تأمین دانش لازم برای نانوفناوری مورد نیاز در فناوری‌های جدید (از جمله در زمینه‌های فیلتراسیون مواد جاذب رنگهای نانو و تکمیل‌های چند منظوره)

۷. تربیت نیروهای کارآمد و متخصص در زمینه‌های مختلف صنعت نساجی اعم از تولید الیاف، نخ، پارچه، پوشاک و تکمیل که بزرگترین صنعت کشور پس از صنایع نفت است، از اهم هدف‌های آموزشی این رشته به حساب می‌آید.

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.