بسم الله الرحمن الرحیم 

24 مهر, 1400

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

حجت‌الاسلام خسروپناه در پیش همایش ملی حکمت اسلامی و تعالی هنر واحد یزدعنوان کرد؛ بازگشت به مادی‌گرایی دوران یونان باستان در عرصه هنر مطلب ویژه

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شرکت‌های پویانمایی و انیمیشن آمریکایی مبتنی بر نسبی‌گرایی و بی‌هویتی فیلم و انیمیشن می‌سازند که نتیجه آن بازگشت به مادی‌گرایی دوران یونان باستان در عرصه هنر است.

 

بازگشت به مادی‌گرایی دوران یونان باستان در عرصه هنر

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در پیش همایش کمیسیون تخصصی هنر و حکمت اسلامی که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و به‌صورت برخط برگزار شد، اظهار کرد: هالیوود که یکی از مراکز مهم سینما در دنیا است و شرکت‌های پویانمایی و انیمیشن آمریکایی که در آن حضور دارند مبتنی بر نسبی‌گرایی و بی‌هویتی فیلم و انیمیشن می‌سازند که نتیجه آن بازگشت به مادی‌گرایی دوران یونان باستان در عرصه هنر است.

وی عنوان کرد: هنر بدون پشتوانه فلسفی نداریم. حتی کارتون و انیمیشن که برای کودکان و نوجوانان ساخته می‌شود مبتنی بر مبانی فلسفی است. گوهر هنر دو عنصر کلیدی به نام زیبایی و اسطوره بوده که از طریق عاطفه بر احساس و احساس بر تحلیل و تحلیل بر تعقل اثر می‌گذارد و از هویت هنرمند سرچشمه می‌گیرد و بر احساس و هویت مخاطب اثر می‌گذارد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بحث حکمت، فلسفه و عرفان در هنر را باید به‌عنوان رویکرد حاکم بر هنر و هنرمند دانست که در دوره سنت و مدرن خیلی خوب تجلی پیدا کرده و در تبیین دینی هنر باید گفت ازنظر اسلام هنر حرام نیست و غنای لهوی حرام بوده و هنری که عقلانی بوده و توحید عقلانی را ترویج می‌دهد ازنظر اسلام پسندیده و مجاز است.

خسروپناه اضافه کرد: امروزه هنر در بخشی از هنر پست‌مدرن به سمت بی‌هویت نشان دادن انسان روانه شده و تبیین هنر هویتی نیز به معنای تعریف هویت انسان انتخاب‌گر و مسئولیت‌پذیر الهی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 شهریور 1400 12:56
خبر

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.