بسم الله الرحمن الرحیم 

06 بهمن, 1399

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

«هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت»

ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار
اخبار دانشگاه

اخبار دانشگاه (2033)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نصیری‌زاده در گفتگو با آنا یزد تشریح کرد؛

پرونده ضدکرونایی دانشگاه آزاد اسلامی یزد در یک نگاه/ وقتی همه امکانات علیه کووید - ۱۹ بسیج می‌شود

 معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت: ساخت دستگاه تب‌سنج با قابلیت اندازه‌گیری میزان تب و اکسیژن محلول در خون و دستگاه ضدعفونی‌کننده با استفاده از گاز ازن و اشعه UV ازجمله اقدامات علمی این دانشگاه علیه کروناست.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اطلاعیه واحد یزد در خصوص مراحل ثبت نام دانشجویان جدیدالورود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سید علی المدرسی در گفتگو با آنایزدعنوان کرد،

۴ رشته جدید کاربردی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد عملیاتی می‌شوند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد گفت: ۴ رشته جدید کاربردی در مقاطع دکتری، ارشد و کارشناسی با تصویب سرفصل‌های جدید در ترم جدید تحصیلی عملیاتی می‌شوند.

دکترسیدعلی المدرسی در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری آنا یزد با اشاره به آغاز ترم تحصیلی ۰۰-۹۹ و شرایط موجود (کرونا و آموزش برخط)، درباره برنامه‌ها و اولویت‌های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در ترم جاری اظهار کرد که در حوزه آموزش ارتقای کیفیت آموزش مجازی و افزایش نظم فرآیندهای مربوط از اولویت‌هاست.

وی افزود: تلاش برای برقراری رابطه بین اشتغال و آموزش برای دانشجویان جدید از طریق طرح‌هایی مانند پویش و ... از دیگر اولویت‌های این دانشگاه در سال جدید تحصیلی است.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد عنوان کرد: رشته‌های جدید کاربردی دکتری مدیریت بحران، ارشد تکنولوژی آموزشی در تربیت اسلامی، دکتری طراحی پارچه و لباس و لیسانس نقاشی خط با تصویب سرفصل‌های جدید در ترم جاری عملیاتی می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد درباره تصمیمات و برنامه‌های واحد یزد برای جامعه هدف به‌ویژه دانشجویان با توجه به آموزش به‌صورت مجازی بیان کرد: بررسی محتوای دروس مجازی و ارتقای کیفیت آموزش برخط و پیگیری برای تولید محتوای ارتقایافته آموزش مجازی از سوی استادان و ارائه آنها به دانشجویان از برنامه‌های این دانشگاه در آموزش به‌صورت مجازی است.

وی توضیح داد: سنجش وضعیت تدریس مجازی در رشته‌های مختلف و انتخاب بهترین استادان مدرس و تبیین الگوهای مورد استفاده آنان، اختصاص حداکثر ۳۰ درصد نمره به آزمون پایان‌ترم و طراحی شرایط کلاسی برای فعالیت بیشتر دانشجو در طول کلاس‌های مجازی از دیگر تصمیم‌ها و برنامه‌های این دانشگاه در آموزش مجازی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
طرح استودیوی صنایع خلاق به زودی اجرا می‌شود/ راه‌اندازی پورتال جامع ازدواج در واحد یزد

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با بیان اینکه تجربه‌ موفقی در برگزاری بازارچه توانمندسازی و کارآفرینی، رویدادهای استارتاپی داشتیم، گفت: برهمین اساس طرح استودیوی صنایع خلاق در حال تدوین و راه‌اندازی است.

دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در گفت‌وگو با خبرنگار آنا یزد با اشاره به ابلاغیه جدید معاونت فرهنگی با شعار کلیدی مدیریت فرهنگ با محوریت اقطاب اثرگذار مسئولان دانشگاه اظهار کرد: در همین رابطه تعاملات فرهنگی و برنامه‌های ناظر بر نقش آفرینی دانشگاه در تعالی فرهنگ شهر را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: در بخش تعاملات، این واحد تجربه دوساله خود در برگزاری نشست مسئولان دانشگاه با والدین نودانشجویان را مورد تأکید قرار داده و از هم اکنون دعوتنامه نشست را برای هفته اول دی‌ماه در ثبت نام دانشجویان به خانواده‌ها ابلاغ کرده و متناسب با شرایط کرونا برگزار خواهد کرد تا تعامل دانشگاه با رکن اصلی جامعه یعنی خانواده را تقویت کند.

دهقانی اشکذری همچنین به برنامه‌های واحدهای دانشگاهی ناظر به مسائل زیست‌بوم محلی و منطقه‌ای تأکید کرد و گفت: در این حوزه استان یزد هم اکنون با چالش بیکاری  دانش آموختگان دانشگاه مواجه است، بنابراین تمرکز بر توانمندسازی دانشجویان با تاکید بر مهارت افزایی، مورد هدف است. در این راستا راه‌اندازی مرکز آموزش‌های فرهنگی هنری جهت برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگی و هنری با استفاده از ظرفیت استادان و کارگاه‌های دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین تجربه‌های موفق قبلی اعم از برگزاری بازارچه توانمندسازی و کارآفرینی، رویدادهای استارتاپی و کارگاه‌های هنری به شکل نوین ارائه خواهد شد که با صنایع خلاق فرهنگی نیز مرتبط است ضمن اینکه طرح راه‌اندازی استودیوی صنایع خلاق در حال تدوین و اجرا است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد اظهار کرد: در بخش مشاوره این واحد به عنوان مرکزمشاوره موفق کشوری مورد تقدیر قرار گرفت تا جایی‌که توسعه و تنوع خدمات مشاوره را در دستورکار قرار داده و اولین کلینیک مشاوره کسب وکار را جهت مشاوره‌های شغلی و راه‌اندازی کسب وکار افتتاح کرد است.

دهقانی تصریح کرد: اولین اقدام در بخش فعالیت‌های فرهنگی در حوزه فضای مجازی تشکیل کارگروه دراین زمینه است که آیین‌نامه داخلی تدوین و احکام اعضای حقیقی و حقوقی صادر شده است به طوری‌ که در 2 کارگروه رصد و پایش، تولید و ترویج محتوا سازماندهی شده است.

افزایش سواد رسانه مدیران و مسئولان فرهنگی

وی ادامه داد: در این حوزه افزایش سواد رسانه مدیران و مسئولان فرهنگی جزء اولین اولویت‌ها قرار گرفته است. استفاده از ظرفیت دانشجویان فعال در عرصه فضای مجازی جهت تولید و ترویج از جمله برنامه‌های این عرصه است.

دهقانی اشکذری افزود: مزایای این فضا، سرعت، یکپارچگی، جذابیت بصری، تنوع مخاطب و محتوا، ‌همه جانبه و شبانه روزی بودن است و طبعا چالش اصلی فقدان راهبرد فرهنگی در این عرصه، ضعف تولیدات فرهنگی، آسیب‌های ناشی از دسترسی آسان به محتوای مخرب و حضور کمرنگ افراد متعهد و متدین است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد ادامه داد: در بحث نودانشجویان اولین برنامه در این واحد دانشگاهی راه‌اندازی سیستم انتخاب رشته تحصیلی با رویکرد شخصیت و علایق فردی بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در این طرح فرد متقاضی به صورت رایگان از طریق سایت دانشگاه اقدام به انجام تست الکترونیکی شخصیت شغلی کرده و نتایج این تست به کارشناسان مرکز ارجاع می‌شد. سپس با فرد متقاضی تماس گرفته می‌شد و نوع مشاوره اعم از حضوری، مجازی و تلفنی قطعی شده و نوبت دهی صورت می‌گرفت. سپس بسته پیشنهادی مرکز مشاوره به صورت چند بعدی به متقاضی ارائه می‌شد.

وی تصریح کرد: این موضوع در ثبت نام نودانشجویان تکمیل شده و با اخذ اطلاعات فردی و اجتماعی و تشکیل پرونده سلامت جسمی و روانی منجر به تکمیل اطلاعات ما خواهد شد. در ادامه فرایند مذکور، ‌دانشجو در طی زمان حضور خود از خدمات مشاوه تحصیلی، شغلی، ‌حقوقی، تغذیه ای و... و. بهره مند خواهد شد.

دهقانی اضافه کرد: در بحث ازدواج در استان یزد طرح جامع ۶ مرحله ترویج، تسهیل، تشکیل، تکالیف، تحکیم و تعالی پیشنهاد شده بود که کل فرایند تشکیل خانواده را پوشش می‌دهد. مهمترین اقدامی که هم اکنون در دست اقدام است راه‌اندازی پورتال جامع ازدواج است که با همکاری دفتر نهاد مقام معظم رهبری در حال پیگیری است و به نظر من ازدواج موضوعی است که باید همه مراحل و گام‌های آن با هم دیده شود و گرنه مدل‌های مخرب غربی مثل ازدواج سفید مورد استقبال جوانان قرار خواهد گرفت.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد گفت: آیین‌نامه تخفیف در واحد یزد از ابتدای ابلاغ مورد اجرا و استقبال قرار گرفت ولی همانگونه که اشاره شد هیچ کس به خاطر یک ترم تخفیف تصمیم به ازدواج نخواهد گرفت بلکه یک بسته حمایتی خوب در یک مقطع کوتاه است و مشکلات ما در حوزه‌های۶ گانه اشاره شده است که باید موانع اساسی این سنت الهی رفع شود که اصلی‌ترین آن موانع فرهنگی و اجتماعی است.

وی تأکید کرد: از جهت تخفیف ازدواج دانشجویی این واحد بیش از سقف مصوب سازمان تخفیف داده است ولی متاسفانه به دلیل تعداد بالای متقاضیان مشکل زیادی را حل نمی‌کند مگر برای بخش‌هایی که تخفیف کامل می‌گیرند.

دهقانی خاطرنشان کرد: در حوزه رفاه اقتصادی معتقدم رسالت دانشگاه به واسطه ماهیت آموزشی خود، کمک مالی نیست و بیشتر باید ماهی‌گیری و توربافی را به دانشجو هدیه کنیم نه ماهی را. چون در توان دانشگاه نیست که با این اوضاع اقدامی صورت گیرد. در بخش رفاهی هم در حوزه خوابگاه و سلف خدمات خوبی داریم ولی خودمان رضایت نداریم چون توان اجرای طرح‌های رفاهی را نداریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد اظهار کرد: دستورالعمل ابلاغی آیین‌نامه آراستگی و شئون رفتاری جامع بود؛ البته تقریبا برای واحد یزد، راه حل جدید و متفاوتی نداشت چون تقریبا اکثر بخش‌های پیشنهادی را ما قبلا اجرا کرده بودیم. مهم‌ترین تاثیر دستورالعمل جدید و البته حضور شخص کلانتری و همراهان فضاسازی و گفتمان‌سازی مناسب بود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی آیین نامه عفاف و حجاب، فقدان یکپارچگی در اجرا و تصمیمات است تا زمانیکه استادان، شخص ریاست، هیات رئیسه و مدیران و کارشناسان همه بخش‌های دانشگاه باور قلبی و عزم واحد نداشته باشند نه تنها موفق نیستیم بلکه اثر معکوس خواهد شد؛ زیرا بحث حجاب دلایل مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی دارد که باید با ارتباط موثر با مخاطب ریشه‌ها شناسایی و سپس متناسب با فرد موضوع حل شود.

دهقانی تأکید کرد: در حوزه فعالیت فرهنگی نمی‌شود برای همه نسخه واحد پیچید. ضمن اینکه نیازمند داشتن افراد متخصص، خوش ارتباط، دارای سعه صدر و دلسوز است که در این عرصه فعال باشند. چالش بزرگ دیگر این حوزه رفتارهای متناقض دانشگاه در سطح استان است که هر دانشگاهی دستورالعملی دارد و این امر موجب اعتراض دانشجویان و خانواده‌ها است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 دکترمحمدرضا دهقانی‌ اشکذری خبر داد؛

برای نخستین بار راهیابی گروه تواشیح دانشگاه آزاد اسلامی یزد به فینال مسابقات سازمان اوقاف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکتر یاسینی در گفتگو با آنا واحد یزد عنوان کرد؛

بررسی تأثیر ازن روی سالم‌سازی مغزهای خوراکی/ غنی‌سازی ترکیبات غذایی با امگا ۳ ممکن است؟

رئیس مرکز تحقیقات غذا و شیرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد گفت: این مرکز تأثیر ازن روی سالم‌سازی مغزهای خوراکی را بررسی و در زمینه‌های مختلف با دبیرخانه کنسرسیوم امنیت غذایی همکاری می‌کند.


 سیدعلی یاسینی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا درباره همکاری مرکز تحقیقات محصولات سالم و ارگانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با دبیرخانه کنسرسیوم امنیت غذایی استان مرکزی واقع در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک اظهار کرد: حوزه‌هایی که این مرکز برای همکاری پیشنهاد داده متعدد بوده و برای نمونه اکنون در حال تحقیق  تأثیر ازن روی سالم‌سازی مغزهای خوراکی هستیم که به کنسرسیوم امنیت غذایی پیشنهاد همکاری در این زمینه داده‌‌ایم.


وی افزود: همکاری این واحد دانشگاهی با کنسرسیوم امنیت غذایی در زمینه‌های مختلف از جمله شیرینی‌جات ویژه شیرینی‌های سنتی یزد، روغن‌ها و فرآورده‌های روغنی ویژه فراورده‌های کنجدی، فراورده‌های لبنیات، آبمیوه و نوشیدنی‌ها، غذاهای سنتی, فرآورده‌های پروبیوتیک، بافت و خواص بیوفیزیک مواد غذایی، استخراج ترکیبات فراسودمند از ضایعات مواد غذایی، غذاهای فراسودمند، قند، نبات، عصاره، اسانس و کاربرد آنها خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات غذا و شیرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد گفت: با توجه به تعدد حوزه‌های تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک و تجارب موفق آن، مسئولیت دبیرخانه کنسرسیوم امنیت غذایی به این واحد دانشگاهی سپرده شد و ما همه انرژی خود را صرف همکاری با این کنسرسیوم می‌کنیم.

 

 

تازه‌ترین فعالیت مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

سید علی یاسینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یاسینی اضافه کرد: اعتقاد دارم که هم‌افزایی توان واحدهای دانشگاهی که هدف مشترک دارند، رسیدن دانشگاه را به این هدف تسریع می‌کند و مانع تکرار پروژه‌ها، دوباره‌کاری و اتلاف انرژی خواهد شد. برای رسیدن به هدف مشترک، انجام کار هماهنگ و ایجاد کنسرسیوم ضروری بوده تا همراه و همپای آن حرکت کنیم که اکنون آغاز این همکاری کلید خورده است.

 وی درباره تازه‌ترین فعالیت مرکز تحقیقات غذا و شیرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد عنوان کرد: اکنون همزمان در زمینه تأثیر ازن روی سالم‌سازی مغزهای خوراکی، جلوگیری از دوفازی شدن فرآورده‌های روغنی و غنی‌سازی برخی ترکیبات مانند ارده و حلواارده با امگا ۳ پروژه‌هایی را تعریف کرده و مشغول کار تحقیقاتی هستیم.

کلیه حقوق و امتیازات این وبگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر این وبگاه، پیگرد قانونی دارد.